Parohia Ortodoxa Româna

Sfintii Trei Ierarhi

Moaștele Sfintei Mironosiţe Maria Magdalena au ajuns în Parohia „Sfinţii Trei Ierarhi”

În seara zilei de 19 Aprilie, a sosit în capitala Franţei, delegaţia Mănăstirii Pantocrator din Drăgăneşti-Vlaşca, din care fac parte Preasfinţitul Părinte Galaction, Episcopul Alexandriei şi Teleormanului, părintele arhimandrit Serafim Baciu, vicar eparhial, părintele arhimandrit Sebastian Serdaru şi părintele protosinghel Silvestru Murgoi. Delegaţia a fost întâmpinată de Preasfinţitul Părinte Nectarie de Bretania, episcop-vicar al arhiepiscopiei Ortodoxe române a Europei Occidentale, de părintele paroh Mircea Filip, de preoţi din regiunea pariziană şi de numeroşi credincioşi. Din partea IPS Părinte Mitropolit Iosif, Preasfinţitul Părinte Nectarie, a oferit PS Galaction, ordinul “Mitropolit Visarion Puiu”, cea mai înaltă distincție a mitropoliei noastre.

Alte articole

Mai multe poze...