Parohia Ortodoxa Româna

Sfintii Trei Ierarhi

Taina Sfântului Maslu săvârşită de PS Părinte Nectarie de Bretania

Taina Sfântului Maslu săvârşită de PS Părinte Nectarie de Bretania şi de un sobor de 13 preoţi şi diaconi.

În seara zilei de 8 Ianuarie, ne-am bucurat de prezenţa în mijlocul nostru şi de binecuvântarea Preasfinţitului Părinte Nectarie de Bretania, arhiereu-vicar al Arhiepiscopiei Ortodoxe Române a Europei Occidentale.

Cu binecuvântarea IPS Părinte Mitropolit Iosif, au făcut parte din soborul slujitor: p. Mircea Filip (parohia “Sf. Trei Ierarhi” din La Courneuve), p. Iosif Dobîrtă (parohia “Înălţarea Sf. Cruci” din Livry Gargan), p. Valeriu Jornea (parohia “Sf. Ştefan cel Mare” din Montreuil), p. Daniel (slujitor la Catedrala Mitropolitană din Paris), p. Octavian Dabija (parohia “Sf. Ierarhi Spiridon şi Dosoftei” din Aulnay sous Bois), p. Cosmin Fage (parohia “Aflarea capului Sf. Ioan Botezătorul” din Villemomble), p. Vasile Irimia (parohia din Vichy), p. Mircea Rusnac (parohia “Înălţarea Sf. Cruci” din Livry Gargan), p. Serghei Ivăneţ şi p. Ionuţ Jurje, p. arhidiacon Grigorie, şi diaconii Nicolae şi Bogdan.

Ne-am rugat împreună cu credincioşii care au venit într-un număr frumos după o zi de muncă, dar şi cu foarte mulţi copii şi tineri care au venit şi ei de la şcoală, pentru sănătatea părinţilor şi fraţi întru slujire, preoţii Ionuţ, Constantin şi Vasile, şi pentru toţi cei bolnavi.

Domnul să ne ajute!

Alte articole

Mai multe poze...