Parohia Ortodoxa Româna

Sfintii Trei Ierarhi

Praznicul Botezului Domnului – 6 Ianuarie 2024

În ziua slăvitului praznic al Botezului Domnului, numit în popor “Bobotează”, s-ă oficiat la biserica “Sfinţii Trei Ierarhi” din La Courneuve, Utrenia, Sfânta Liturghie şi sfinţirea Aghiasmei Mari.

La rugăciunea amvonului, preoţii slujitori au ieşit în mijlocul bisericii pentru a oficia sfinţirea Aghiasmei Mari. La finalul slujbei, părintele paroh Mircea Filip a stropit cu apa sfinţită biserica, biblioteca “Justinian Arhiepiscopul, sala festivă “Aula Amicitiae” şi şcoala parohială “Regina Maria”. De asemenea, credincioşii au fost binecuvântaţi şi credincioşii iar la ieşirea din biserică au primit câte o sticlă de Aghiasmă.

Foto: Damian Filip
Articol: Manuela Păcurari

Alte articole

Mai multe poze...